Искаме или не, живеем в свят, предопределен от парите. Колкото и да не ни харесва, по-лесно е да се разплащаме с пари, отколкото с килограм вълна, тенджера леща или две песни срещу чиния мусака.
И понеже парите са ни важни, е хубаво да умеем не само да ги печелим, но и да ги управляваме добре. Това понякога включва усвояване на някой и друг термин като инфлация, но малко теория не боли, нали. Особено когато става дума за собствените ни пари, изкарани с честен труд и схванат врат.
Какво е инфлация
Инфлацията е степента, до която цените на стоките и услугите растат в икономиката за определен период от време. Обикновено инфлацията се измерва като процентно увеличение на Индекса на потребителските цени (ИПЦ).
Когато инфлацията е се повишава по-бързо, отколкото доходите ни, покупателната способност на парите намалява. Това означава, че с една и съща сума пари можете да купите по-малко стоки и услуги, отколкото преди.
Родeните през ‘80-те чудесно си спомнят хиперинфлацията от зимата на 1997, а в по-ново време бяхме свидетели също на ръст на инфлацията след Ковид и икономически промени.
И ако над тези явления нямаме влияние, освен да внимаваме за кого гласуваме, имаме 100% възможност да повлияем върху другата, по-често срещаната инфлация: т.нар лайфстайл инфлация.
Лайфстайл инфлация е феномен, при който вашите разходи се увеличават успоредно с нарастването на доходите ви. Вместо да спестявате или инвестирате по-голяма част от допълнителните средства, вие постепенно повишавате стандарта си на живот, като започвате да харчите повече за неща, които преди сте считали за лукс, а с времето стават възприемани като необходимост.
Но не се притеснявайте, не ви казвам да спрете да се радвате на живота! Просто е важно да си даваме сметка за този феномен и да не позволяваме на лайфстайл инфлацията да ни излезе извън контрол. Ето няколко практични съвета как да я избегнем:
Не купувайте ново, докато старото работи
Ако сегашната ви кола върви добре, свикнали сте й и ви е удобна, нямате никаква причина да я сменята с нова, само защото са ви повишили в работата.
Същото се отнася за всичко, което можете да си купите с пари – докато ви върши работа, няма защо да го сменяте.
Правете разлика между „нужда“ и „желание“
Преди да купите нещо, особено по-скъпо, се запитайте дали наистина ви е необходимо или просто е моментен каприз. Понякога отлагането на покупката с няколко дни може да ви помогне да вземете по-рационално решение. Ако мислите за него и дни по-късно, вземете си го и му се радвайте от сърце!
Благодарете за всичко, което вече имате. Защото е много
Понякога в желанието си за „повече“ забравяме да оценим това, което вече притежаваме. Отделете време да се насладите на настоящия си начин на живот и на нещата, които ви носят радост, без да е нужно да са най-скъпите или най-новите.
Наблюдавайте разходите си: Водете си бюджет или използвайте приложения за проследяване на разходите. Така ще имате ясна представа къде отиват парите ви и по-лесно ще забележите, ако започнете да харчите повече в определени категории.
Търсете безплатни или по-евтини алтернативи: Вместо да ходите всяка седмица на ресторант, организирайте готвене вкъщи с приятелки. Вместо да купувате нова книга, посетете библиотеката. Има много начини да се забавлявате и да се наслаждавате на живота, без да харчите всичките си пари, само защото ги имате.
Планирайте бъдещите си разходи: Ако знаете, че ви предстои увеличение на заплатата, не бързайте веднага да увеличавате разходите си. По-скоро направете план в какво да ги вложите – от първия месец с увеличена заплата може да е първа вноска по застрахова “Живот”. Тя е добро решение на редица финансови проблеми, особено ако имате деца.
3 семейни проблема, които се решават със спестовна застраховка Живот
Следващия месец отделете увеличението на заплатата си за активно инвестиране. И т.н. Така или иначе сте свикнали да живеете с досегашната си заплата, просто се престорете, че НЕ СА ви я увеличили.
Обградете се с хора, които имат разумно отношение към парите
Приятелите ни могат да окажат голямо влияние върху навиците ни за харчене. Ако се обградите с хора, които са финансово отговорни, е по-вероятно и вие да възприемете по-разумен подход.
И обратно. Ако приятелите ви непрекъснато ви подкачат с “Хайде бе, докога ще я карате тази стара кола” и “Само вие нямате прахосмукачка Дайсън”, няма да ви е лесно да сте финансово отговорни.
Но не забравяйте, че целта не е да се лишаваме от всичко, а да живеем осъзнато и да контролираме финансите си, така че да можем да постигнем дългосрочните си цели и да се чувстваме сигурни и спокойни.
Още за това как да организирате личните си финанси, така че да имате и за харчене, и за инвестиране, вижте във видеото: