Често пъти, когато говорим за пигментация на кожата, асоциациите ни са свързани с козметични дефекти – петна, лунички, неравномерен тен. Обикновено се казва, че тези петънца влияели на самочувствието ни, но за нас е странно как една малка луничка може да има чак такова влияние върху самоуважението. Няма да се даваме така лесно, нали!
По-важно е да осъзнаем, че пигментацията може да бъде много повече от чисто естетичен проблем.
Промените в цвета на кожата често са сигнал за вътрешни процеси, здравословни състояния и дори повишен риск от сериозни заболявания.
Основният виновник за пигментацията е меланинът – пигмент, произвеждан от меланоцитите в епидермиса. Той определя естествения цвят на кожата, косата и очите ни и играе ключова роля в защитата от вредното UV лъчение. Когато производството на меланин се наруши – било то в посока на свръхпроизводство (хиперпигментация) или недостатъчно производство (хипопигментация) – се появяват видимите промени в цвета на кожата.
Един от най-честите примери за хиперпигментация е слънчевото изгаряне. В този случай повишеното производство на меланин е защитна реакция на кожата срещу увреждането от UV лъчите.
Въпреки че тенът избледнява с времето, многократното излагане на слънце без адекватна защита може да доведе до трайни пигментни петна, известни като слънчеви петна или лентиго.
Тези петна не са само козметичен проблем, тъй като показват кумулативно увреждане на кожата и могат да бъдат маркер за повишен риск от развитие на кожни тумори в бъдеще.
Ако не вярвате, изгледайте това видео. То показва какво е реалносто състояние на кожата ни, погледнато с UV-камера.
Друг често срещан вид хиперпигментация е мелазмата, която се характеризира с появата на тъмни петна по лицето, особено по челото, бузите и горната устна. Въпреки че точните причини не са напълно изяснени, хормоналните промени (например по време на бременност или при употреба на хормонални контрацептиви) и излагането на слънце играят важна роля.
Мелазмата може да има значително психологическо въздействие, но е важно да се знае, че в някои случаи може да бъде свързана и с други хормонални дисбаланси.
Пост-възпалителната хиперпигментация е друг пример, при който пигментацията е следствие от възпаление на кожата – акне, екзема, псориазис или наранявания.
Възпалителният процес стимулира меланоцитите да произвеждат повече меланин, оставяйки тъмни петна след затихване на възпалението. Тези петна могат да бъдат упорити и да напомнят за прекарани кожни проблеми, но също така могат да бъдат индикатор за хронични възпалителни състояния.
От друга страна, хипопигментацията се характеризира с появата на светли петна по кожата поради намалено или липсващо производство на меланин. Един от най-известните примери е витилигото – автоимунно заболяване, при което имунната система атакува и унищожава меланоцитите.
Разбирането на различните видове пигментация и техните възможни причини е от съществено значение за навременната диагностика и адекватното лечение, както и за предприемането на мерки за превенция и защита на кожата.
Не пренебрегвайте сигналите, които ви дава вашата кожа – те могат да бъдат много повече от просто козметичен дефект.
Запазването на здравето на кожата минава през няколко етапа.
Първият, разбира се, е качествена козметика със слънцезащитен фактор 50. Слагаме такъв крем всеки ден, особено от април до ноември, дори когато сме в града, ок?
Добрата новина е, че все повече козметични компании започват да включват фактора в ежедневната си козметика и така ни дават възможност да използваме само един продукт, а не да се чудим кое се слага първо – грим или слънцезащитен фактор.
Не крием пристрастията си към сериите на biotradе, за които слънцезащитният фактор е норма. Така няма нужда да се чудите дали хидратация или UV-защита. Просто получавате и двете.
Ако вече имате тъмни петна, серията им Melabel ще помогне тези петна да се изсветлят и да се защити кожата нови.
Тя включва дневен и нощен изсветляващ крем, почистваща пяна, слънцезащитен крем с фактор 50.
Препоръчителното време за прилагане на комбинацията от пяна и кремове е 6 седмици, така че не тичайте към огледалото след първото нанасяне, за да гледате дали петънцето е изчезнало. Можете да поръчате оттук >>>
Козметиката е разработена от дерматолог, българска е и работи наистина.
Втората стъпка в грижата за кожата и предотвратяването на “страшни” болести е да ходите веднъж годишно на дерматолог. Той ще прегледа всичките ви бенки, лунички и петънца по тялото и ще познае коя е подозрителна и коя – само очарователна.
Не се притеснявайте да ходите на дерматолог, само защото “може да ви открие нещо”.
По-добре е да го открие възможно най-рано, защото ракът на кожата е лечим, когато се хване навреме. Както, впрочем, голяма част от карциномите.
В Superdoc лесно можете да запазите час за дерматолог, можете да го направите още сега, докато дочитате статията. Намери своя дерматолог тук >>>
Третата стъпка за защита на кожата е т.нар механична защита – или иначе казано, обличайте се. Носете със себе си лек ленен шал през лятото и когато седнете някъде с гръб към слънцето, наметнете раменете си с този шал, достатъчно е да се предпазите докато пиете кафе с приятелки. На плажа широкополата шапка и пареото ще се вашият най-добър приятел.