Читателски дневник за деца и възрастни – как се прави и какво да пишете в него

Виж още

Колко струва застраховка „Живот“ на месец и какво получавате

Често говорим за застраховка „Живот“ като за нещо важно,...

Супермаркети за книги? Не, благодаря

Ужасно рядко си купувам книги. За човек, който чете...

Сподели

Помните ли, когато нямаше какво друго да се прави, колко старателно попълвахме читателските си дневници през лятната ваканция? Аз поне това правех в Свищов, където бях заточена, пардон, изпратена да карам лятото при една моя стара леля. 

Понеже бях от децата, които нямаха желание да правят пакости, да разменят пръчка за джанки и други търговски операции, седях и четях. После прилежно пишех в читателския дневник и украсявах с различни цветове заглавието, автора и главните герои. 

След години някой издаде читателски дневник с твърди корици и една хубава пишеща машина отпред. Дори не го отворих, направо го купих. А вътре – съвсеееем мъничко място за писане на цитати, автор, заглавие и най-странното – място за “какво ме подразни най-много в книгата”. 

Представяте ли си какво недоразумение – да запомниш книга с недостатъците й. Някой книго мразец ще да го е съставял този читателски дневник. Писах за 2-3 книги и го зарязах. Вадеше ми очите това “какво ви подразни”. 

Минах на Римаркабъл. И там темпплейт за читателски дневник, викам си – супер. И там – мъъъничко място, никакво поле за развихряне на разсъждения, като каталог в аптека. 

И си спомних за Свищов. За хубавия тефтер с твърди корици и златни ъгълчета, виждаше ми се цяло съкровище, за флумастерите до мен и за страниците, които хич не ме ограничаваха. 

Това е идеалният читателски дневник за мен – онзи,в който чакат бели листове, а не схеми и чужди насоки какво да отбележиш. Ако ви влече визуалното изразяване – флумастери и моливи колкото искате. И лепенки, и цветно тиксо, и кламери и цветни листчета – има всичко, което нямахме преди. Истинско детско щастие за малки и големи. 

Има и достатъчно място да пишеш цитати, мисли и разсъждения без да се притесняваш, че ти свършва мястото. Като изчетеш книгата, тогава свършва и мястото за нея в читателския дневник. 

Все пак, признавам, че сигурно има хора, за които белия лист е по-страшен от пълна стая с крокодили, затова ще ви дам идеи по-долу какво да пишете в читателския дневник. 

Основната ми мисъл след всички тези редове е, че много хубаво човек да си води читателски дневник, особено ако чете много и му се иска да запомни важни неща от книгата без да драска по нея, а после да се връща към онези моменти, които са го впечатлили без да трябва отново да е чете. Понякога просто искаме да си спомним усещането и героите, да надникнем в този посетен вече свят без да прекарваме прекалено дълго време в него, нали?

Така че ако децата ви имат за задача да пишат в читателски дневник през лятото, изпозлвайте момента да си направите и вие такъв – от хубав тефтер с лично нарисувани картинки, вметки и бележки.

Ще видите колко е хубаво! :)

Все пак малко насоки за онези деца (а и възрасти), които за първи път ще си направят читателски дневник:

Какво да пишете в читателския дневник

1. Задължителната „визитка“ на книгата

Това са базовите неща, които помагат на детето да подреди своята библиотека:

  • Заглавие и автор: Кой е създал този свят?

  • Илюстратор: Често децата се влюбват в книгите заради картинките – важно е да отбележим художника.

  • Дата на започване и завършване: За да проследи детето колко бързо чете.

2. Личното отношение (Най-важната част!)

Вместо просто да преразказват сюжета, насърчете децата да споделят какво са почувствали:

  • Любим герой: Кой е той и защо? (С какво си приличат или по какво се различават?)

  • Най-интересната или смешна случка: Какво ги накара да се смеят с глас или да затаят дъх?

  • Героят, който не са харесали: Кой ги е ядосал и с каква постъпка?

  • Ако бях на мястото на…: Как би постъпило детето в някоя от критичните ситуации в книгата?

3. Творчески и забавни елементи

  • Рисунка: Илюстрация на любим момент, на тайното убежище на героите или как си представят главния персонаж.

  • Рейтинг със звездички: Да оценят книгата от 1 до 5 звезди (или да нарисуват емотиконки – усмихнато, замислено, отегчено човече).

  • Нов финал: Ако краят не им е харесал, как биха завършили историята те самите?

  • Ловец на думи: Да си записват непознати, странни или много красиви думи, които са срещнали, и да потърсят значението им.

4. Вдъхновяващи цитати

Ако в книгата има изречение, което е направило силно впечатление на детето, е хубаво то да бъде записано с различен цвят. Това възпитава усещане за красивия език.

Супермаркети за книги? Не, благодаря

Как да прочетеш стотици книги без да фалираш

Моите книжни грехове