Супермаркети за книги? Не, благодаря

Виж още

Колко струва застраховка „Живот“ на месец и какво получавате

Често говорим за застраховка „Живот“ като за нещо важно,...

Супермаркети за книги? Не, благодаря

Ужасно рядко си купувам книги. За човек, който чете...

Сподели

Ужасно рядко си купувам книги. За човек, който чете много, това е нормално. Аз просто не изкарвам толкова много пари, нито живея в замък, за да имам място за всичко, което искам да чета. 

Разчитам на библиотеката, Сторител и Читанка да захранват неутолимите ми глад и жажда за книги. В редките случаи, в които влизам в Буктрейдинг или Ориндж, рядко излизам удолветворена. И днес, при поредното такова посещение, разбрах защо: 

Огромно е

Мащабът смазва. И ако в библиотеката това е успокояващо, защото всички книги там са твои (срещу символичен абонамент на година), то тук си сякаш в хале, на борсата, където се прескачат арпаджик и ягоди. 

Една до друга стоят класиката и поредния нов тийн-роман, после поредица романи със сходни заглавия и корици, защото това явно се чете в момента и внезапно след това започват пъзелите, гумичките Пушийн и Атласите за 8 клас. 

Претрупано е

Хаос, светлина, шум, претоварено, поток от хора, бързаш да избереш книга все едно мериш гащи..бррр. И онова тайно гласче, което всеки път казва “а ти си седнала да пишеш книга. Гледай колко хора са писали преди теб и ти ли тук искаш да се подредиш, в морето от книги?”. 

Дожалява ми, честно. За всеки честен писател, който е седнал с душата си в ръка и е занареждал думи на майчиния си език, да каже нещо, да сътвори свят, да ни го даде на тепсия, а ние го бутаме на горния ред в дясно, защото няма място за новите книги. 

Бизнес е, а не призвание

И виждам как маркетинга определя подреждането и как прекрасните „Трифена“ и „Трето царство“ все са някак встрани от щандовете с българска литература не защото са слаби, а защото нещо пречи на популяризрането, вероято неумение. Което не прави, разбира се, „Глина“ и „Сърце“ недостойни, само защото маркетингът им е добър, напротив. Просто книгите са бизнес, като всеки друг, и се подчиняват на същите (нелогични) закони. Не е за мен, благодаря. 

А ако се чудите къде да откриете Остайница – номинираната ни за Букър книга, на касата е. Там, където в Лидл слагат презервативите, батериите и малките халвички. 

 

Как да прочетеш стотици книги без да фалираш

Има ли смисъл от книги за личностно развитие?

Книги за смелост, смисъл и утеха