Вие тези деца възпитавате ли ги изобщо?

Виж още

Колко струва застраховка „Живот“ на месец и какво получавате

Често говорим за застраховка „Живот“ като за нещо важно,...

Супермаркети за книги? Не, благодаря

Ужасно рядко си купувам книги. За човек, който чете...

Сподели

„Оуу, къв си мръсен, какво пак си се омазал“ – първите думи, които чува едно петгодишно от майка си след детска.

„Малоумник, къде караш, свиня такава“

„Ейй, продажници само в тая държава, ей, я сипи една ракия“

И така нататък и така нататък се излива в детските уши и ум, а в сърцата и умовете им расте само бурен и омраза.

Все се караме на училището, че не ни учи децата, но ние самите възпитаваме ли ги изобщо тия деца?

Казваме ли им, че мирът е по-важен от войната? Че заедно е по-лесно от по отделно, че е добре да не си прекараш живота в мъки и болести защото си все пиян на куче или преял?

Рисуваме ли им света, в който ще живеят или само им викаме „бе лошо ви се пише“?

Ние им го пишем това лошо, разберете, ние.

Погледнете ги в очите сега, каквито са – на 7, на 5, на 12 години и си представете бъдещето им. Искате ли да пушат по цял ден пред телевизора, да пият ракия и да взимат заеми, за да свържат двата края?

Искате ли да мразят толкова силно някого, че да идат да се бият с него до смърт? Ама не на „другия“, а на вашия си, защото гаранция, че ще си от страната на победителите няма?

Вижте си момиченцата и си ги представете като големи жени, пощипвани от някой мазник, защото не сте ги научили, че да се работи и учи е по-хубаво, отколкото да те премятат като кукла.

Децата не разбират от ирония и сарказъм, нито трябва да носят нашия примиренченски цинизъм. Това, че вие не сте успели в живота, не значи, че и те няма да успеят, ако разбира се, не ги завлечете към дъното със себе си и собствената си неудовлетвореност.

И си лекувайте нервите и комплексите при специалист, не при децата си.

Как да възпитаваме детето си по интелигентен и здравословен начин, пише тук >>>