Защо влиянието на инфлуенсърите върху самочувствието ни е по-пагубно от това на супермоделите от ‘90-те

Виж още

Колко струва застраховка „Живот“ на месец и какво получавате

Често говорим за застраховка „Живот“ като за нещо важно,...

Супермаркети за книги? Не, благодаря

Ужасно рядко си купувам книги. За човек, който чете...

Сподели

Да се налагат нереалистични модели за красота не е тенденция от вчера. Израснала съм през 90’те, когато беше измислен размер 0, когато идеал за красота беше кльощавата Кейт Мос, дългокраката Синди Крауфорд, с която си приличаме по една бенка и моделът Ел Макферсън с прякор, забележете Тялото. 

Купувахме като луди списание Браво, Попкорн и до каквото се докопахме, жадно попипвахме МТВ клиповете и си давахме ясна сметка, че по нищо не приличаме даже на превицата Гуен Стефани от Ноу  Даут, камо ли на Памела Андерсън. 

Безумни диети имаше всякакви, имахме съученичка с булимия, аз пък имах огромно петно на носа от сода за хляб, защото много помагала против черни точки, както пишеше в едно списание от онова време. 

Та, веднъж израснали криво-ляво в такава среда, не разбирах защо толкова се възмущаваме от безумните тенденции в Инстаграм за талия с размер на лист А4 – това за мен беше просто претоплено ядене. 

Но ей сега, докато гледах едно на глед обикновено момиче как си мие косата на забавен каданс в баня, излязла от списание, разбрах къде е проблемът и разбрах защо ужасно се самопрецакахме. 

Ако преди идеалът беше недостижим, защото го изпълваха хора, на които това им е професията (да де, слаба е, ама тя е модел), сега идеалът е уж вече постигнат от обикновени хора. 

Всеки се прави, че „така се е събудил“, но всъщност е посветил целия си ден да проучи и да се специализира в създаването и разпространение на съдържание точно както модели се развиват в професията си, ползват гримьори, фотографи и агенти.

Инфлуенсърите, мили мои, по абсолютно същия начин използват камери от три страни, слагат си филтри, снимат се в кой знае чий дом като го представят за свой, правят идеални забавени каданси на мокър шампоан и изобщо разполагат с цялото оборудване на професионален модел, просто ние се лъжем, че са „като нас“. 

Отдавна юзър генерираното съдържание не е онова искрено, леко нескопосано, но много ентусиазирано и оригинално нещо, което толкова се различаваше от полираните модели и мейнстрийм медиите. 

Инфлуенсърите бяха интересни с недостатъците си, но когато започнаха да изкарват пари от това, се превърнаха в подвеждащи и понякога безотговорни суперзвезди.

Ние знаехме, че звездите имат слаби моменти, че Наоми Кембъл хвърля телефони по секретарката си и че хванати без грим не можем да ги познаем. 

Сега никой никога не проявява слабост. Всеки е идеален дори в разреваните си видеа, в рошавите си снимки, в показването на артистичен хаос на бюрото си. 

Имат план за публикуване на уж спонтанното си мнение за месеци напред, следят алгоритмите и гледанията си с апетита на телевизонни продуценти. И печелят много добре от това, като истински професионалисти.

Умението да се самозалъгваме издигнахме на ново ниво, на което няма успокоително “ама те са професионалисти”, защото през цялото време се набива в главите ни, че инфлуенсъра е обикновен човек, целунат от бога на интернета. 

Не. Това са усърдно работещи, професионално развиващи се супермодели от ново поколение. Подобрена, по-влиятелна версия, защото посяват дълбоко в душите ни съмнението “А аз защо не мога като тях”. 

Честито, прецакахме се.